Moringa oleifera - Csodafa - 5db mag/csomag
Moringa oleifera - Csodafa, Dobverőfa, Lóretekfa, Tormafa
Moringacae
Eredetileg a Himalája lábánál őshonos fa, de mára a világon nagy számba termesztik, igen jelentős gyógyító hatása miatt. Lényegében a trópusokon ez a leghasznosabb fa, egyes helyeken csodafának is nevezik emiatt. Levelei, a gyümölcse, a virágja és még a gyökere is ehető, gyógyító hatású. A leveleinek fehérjetartalma kb. 10%.
Levele 2-3-szor szárnyalt, virágja fehér vagy piros színű, termése meglehetősen hosszú, mogyoró nagyságú magokkal bőven teli. Magvából a Behen-olajat sajtolják. Gyökere erős szagú és csípős ízű mint a torma, ezért fűszerként is használják. Leveléből főzeléket is készítenek.
Törzséből tragan-féle mézga folyik.
A növény 92 létfontosságú tápanyagot és 46 féle antioxidánst tartalmaz, a vas és a kálcium egyik természetes forrása.
Minimális hőmérséklet : -6°C. Enyhén fagytűrő.
Termesztése:
Jó vízelvezetésű, mérsékelten termékeny talajban, napos helyen tarthatók. Nagyon gyors növekedés jellemzi, már szinte a csíráztatástó számított egy év elteltével virágzik. Csírázási ideje kb. 2 hét elteltével várható.
A magvetés előkészítése és a magonc átültetése
A magokat 1-2 napig langyos, szobahőmérsékletű vízben áztassuk. Az elvetéshez használjunk kaktuszföldet. Ezt rakhatjuk műanyag dobozba, vagy közvetlenül cserépbe is. Ezt nedvesítsük be, de ne álljon benne a víz.
A magokat 2 cm-re vagy nagyobb távolságra helyezzük el egymástól és fedjük be annyi földdel, hogy 2x olyan magas legyen, mint a mag átmérője. Majd takarjuk be üveggel vagy műanyag fóliával, hogy magas legyen a páratartalom. Ezután helyezzük meleg helyre, (esetleg radiátorra, fűtőtestre - de vigyázzunk nehogy túlmelegedjen, károsodjanak a gyökerei!) és a földjét ne hagyjuk kiszáradni!
A trópusi fajok a 28-30 °C körüli hőmérsékletet kedvelik.
Az első levélkék megjelenése után, óvatosan emeljük ki a növényt és egyenként ültessük át megfelelő nagyságú cserépbe. A magot ne távolítsuk el a növényről, ez pár hét múlva leesik róla.
Biztosítsuk a jó vízelvezetésű közeget (2 rész kerti föld, 1 rész homok). Ne hagyjuk kiszáradni a földjét! A legoptimálisabb, ha a talaj hőmérséklete még egy darabig olyan magas, mint amilyen a csírázás ideje alatt volt. Később a növekedés beindultával, ezt fokozatosan csökkenthetjük.
Lássuk el címkével és állítsuk őket bőséges fénybe, de ne a tűző napra!
Szükség szerint tápoldatozzuk.
Fontos megjegyzés!
Kérjük vegyék figyelembe a következőket:
- a nem megfelelő hőmérséklet,
- az ültetőközeg minősége,
- és a nem megfelelő páratartalom
késlelteti vagy teljesen megakadályozza a csírázási folyamatot!