Dalbergia latifolia - Rózsafa - 5db mag/csomag
Közismert neve: Dalbergia latifolia - Bombay Blackwood - Rózsafa, Paliszanderfa
A világ egyik legértékesebb fái közé sorolják. Széles körben elterjedt Dél-Ázsiában, Himalájától Malajziáig. Kemény, nehéz, rovarellenálló, sötétbarnás vörös színű fa, amelyet Indiában és Indonéziában előszeretettel termesztenek. Növekedése lassúnak mondható. Magvetés előtt a magok áztatására van szükség.
A kérgét gyógyításra is használják, hasmenés ellen, férgek, emésztési zavarok és leprára is.
DALBERGIA - Rózsafa, Paliszanderfa
Ez a trópusi nemzetség 100 fajával a pillangósvirágúak családjába tartozik, India, Afrika, Dél-Kína, Közép- és Dél-Amerika erdeiben előforduló igen értékes fa. Vékony hüvelytermésük nem nyílik fel, mint a legtöbb pillangósvirágúé, hogy a magjait szétszórja. Virágaik kicsik, végállók vagy levélhónalji fürtvirágzatokban nyílnak.
Termesztés
Magvetéssel szaporítható. Bármilyen éghajlaton illetve talajon termeszthetőek, ha a kezdeti növekedési időszakban a fagytól védjük.
Illetve a nyári időszakban bőségesen öntözzük.
A magvetés előkészítése és a magonc átültetése
A magokat 1-2 napig hideg vízben áztassuk, ez meggyorsíthatja a csírázást. Az elvetéshez használjunk tőzeget, palántaföldet vagy mosott homok és föld 1 : 2 arányú keverékét. Ezt a mixet rakhatjuk műanyag dobozba, vagy közvetlenül cserépbe is. Ezt nedvesítsük be, de ne álljon benne a víz.
A magokat 2 cm-re vagy nagyobb távolságra helyezzük el egymástól és fedjük be annyi földdel, hogy 2x olyan magas legyen, mint a mag átmérője. Majd takarjuk be üveggel vagy műanyag fóliával, hogy magas legyen a páratartalom. Ezután helyezzük meleg helyre, (esetleg radiátorra, fűtőtestre - de vigyázzunk nehogy túlmelegedjen, károsodjanak a gyökerei!) és a földjét ne hagyjuk kiszáradni!
A trópusi fajok a 28-30 °C körüli hőmérsékletet kedvelik.
Az első levélkék megjelenése után, óvatosan emeljük ki a növényt és egyenként ültessük át megfelelő nagyságú cserépbe. A magot ne távolítsuk el a növényről, ez pár hét múlva leesik róla.
Biztosítsuk a jó vízelvezetésű közeget (2 rész kerti föld, 1 rész homok). Ne hagyjuk kiszáradni a földjét! A legoptimálisabb, ha a talaj hőmérséklete még egy darabig olyan magas, mint amilyen a csírázás ideje alatt volt. Később a növekedés beindultával, ezt fokozatosan csökkenthetjük.
Lássuk el címkével és állítsuk őket bőséges fénybe, de ne a tűző napra!
Szükség szerint tápoldatozzuk.
Fontos megjegyzés!
Kérjük vegyék figyelembe a következőket:
- a nem megfelelő hőmérséklet,
- az ültetőközeg minősége,
- és a nem megfelelő páratartalom
késlelteti vagy teljesen megakadályozza a csírázási folyamatot!